Kristel Kirss, Foto: Sven Arbet

Maakodu, august 2015

Meelis ja Airi Parijõgi on kogu perega suvel rakkes Lammasmäel, et asutuste suvepäevade pidajad ning puhkajad saaks nautida suve- ja saunamõnusid.

Kunda Lammasmäe kuulsusrikkast ajaloost ja legendidest võiks pikalt rääkida. Parijõe pere, kuhu lisaks Meelisele ja Airile kuuluvad tütar Karmen ja poeg Toomas Patrik, pakub Lammasmäele loodud puhkekeskuses aktiivset tegevust ning saunamõnusid paigas, mille sügaval nõukaajal jäägrid avastasid. Legendi kohaselt said praeguse puhkekeskuse maalapikesel kord kokku põdrajahile tulnud Kunda jahimehed, kes leidsid jõeäärse koha nii kauni olevat, et seal jahimuljeid jagada ning sütel põdramaksa küpsetada. Aasta möödudes, kuna jahti pidades ikka ja jälle samasse kohta satuti, otsustati tsemenditehase abiga ehitada küttide koosviibimisteks jahimajake.

  1. aastal valmiski rookatusega jahimaja, mis on tänini alles. “Sellest ajast on kõik siin toimuv meenutanud nööbi külge mantli õmblemist. Meiegi oleme kogu aeg siia midagi juurde ehitanud,” ütleb Meelis. Ta mäletab jahimaja juba varajasest lapsepõlvest, sest on sellega ühevanune. Lookleva Kunda jõe kaisus asuva maatükiga seob teda aga lisaks mudilaspõlve mälestustele seegi, et siinsed maad kuulusid Meelise vanaisale.

Vana jahimaja on läbinud igas mõttes uuenduskuuri. Omaaegne rookatus pidas kaua vastu, kuid nüüd on majal värskem kate, ning erinevalt esimesest on see rookatus nüüd immutatud vahendiga, mis lisab sellele tulekindlust. Pidevalt suitsevate saunade korstnate kõrval on tuleohutus väga oluline ning sellele on siinne pere ehitustöid tehes kogu aeg mõelnud.