Suur meestevägi nägi tükk aega vaeva, et islandlaste tehtud Thori kujutav kultuurisammas püsti saada.

Foto: Marianne Loorents

Kuusteist meest, meetreid köit ja mõned puupakud – just seda läks vaja, et ubida püsti Islandi meeste tehtud puust kultuurisammas, mis kujutab muistset jumalat Thori.

Tegemist on ühega üheteistkümnest kultuurisambast, mis valmisid Lammasmäel sel nädalal toimunud puuskulptuuride laagris.

Kui laagris osalenud eestlased, lätlased ja taanlane kasutasid oma skulptuuride tegemisel peamise töövahendina mootorsaagi, siis islandlaste põhiliseks töövahendiks oli peitel.

“Ajalooliselt on nii kujunenud,” selgitas Thori kuju üks autoritest Gudjön Kristinsson. “Island on aastasadu olnud suhteliselt vaene riik, kus metall oli väga kallis, nii kasutati algelisi tööriistu,” selgitas ta.

Taanlane Troels Skriver Andersen kuulis puuskulptuuride laagrist Lammasmäe puhkekeskuse peremehelt Meelis Parijõelt ja pressis ennast samuti punti. “Mul on väga hea meel, et ma sain nii suure tüve skulptuuri tegemiseks,” rõõmustas Andersen.

Viru-Nigula kandi rahvale peaks mees päris tuttav olema. Nimelt on tal pruut sealtkandist ning koguni Lihavõttesaarel praktikal käinud Andersen on teinud puutööd Vasta koolile.

Suured puunotid andis meistrite kasutusse Meelis Parijõgi, kes valmis tööd endale saab. “Need jäävad mitmekesistama meie niigi huvitavat maastikku,” lubas Parijõgi, kelle sõnul on kõige suurem probleem see, kuidas rasked kujud korralikult paika saab.

“Eriti pärast seda, kui oli näha, milline vaev oli kuju püsti upitamine,” ütles ta naerdes.

Kunstnik Riho Hütt, kes aitab Parijõel iga kuju jaoks kõige sobilikuma koha leida, arvas, et Lammasmäel peab olema mingi ürgne vägi, sest miks muidu seal juba aastatuhandeid tagasi elati. “Sestap sobivad mütoloogilisel ainesel põhinevad kujud siia väga hästi,” lisas Hütt.

Lätlanna Laura Kristovska kiitis Rakvere ametikooli õpetaja Riho Mäe korraldatud laagrit väga. “Kodus nii tööd teha ei saa, et miski ei sega, siin on võrratu õhkkond,” kiitis ta. Ainult kiidusõnu jagus tal ka Rakvere ametikooli õpilastele, kes tegid vahvaid kujusid ning olid ülimalt abivalmid. “Oleme väga õnnelikud, et meil on sellised sõbrad,” lausus Kristovska.

Riho Mäe rääkis, et skulptuurilaager sai teoks Euroopa Liidu Leonardo da Vinci programmi rahastatud projekti “Teach me wood” raames.

Projektis osalevad kaheksa riigi – Eesti, Suurbritannia, Saksamaa, Horvaatia, Slovakkia, Prantsusmaa, Türgi ja Islandi puiduerialasid õpetavad koolid ning igas riigis korraldatakse projekti käigus töötubasid.

Rakvere ametikooli õpilased on käinud Suurbritannias mööblivalmistamist õppimas, ehituspuusepad lähevad sügisel aga Horvaatiasse.

Riho Mäe ise sõidab pärast jaanipäeva Lätti. “Ootame Rihot väga ja teda ootavad ka suured tammed, et ta neist midagi välja saeks,” ütles Laura Kristovska.

Andres Pulver, uudistetoimetaja