Põhja-Eestis on suitsusaunu päris vähe järel. Ka selle Lammasmäe suitsusauna tõi Meelis Parijõgi kohale Setomaalt.

Foto: Marianne Loorents

Pühapäeval saab täpselt kaks aastat päevast, mil Lammasmäe puhkekeskuse peremees Meelis Parijõgi käis välja mõtte Saunateest.

“Nagu paljud head mõtted, sündis ka see saunalaval,” rääkis Meelis Parijõgi. Sedapuhku küll mitte Lammasmäel, vaid hoopis Viljandimaal Männiku metsatalus, kus toimus maaturismi ettevõtjate saunakoolitus.

Peipsi ääres oli juba Sibulatee, Lääne-Eestis Romantiline Rannatee, lisaks üle Eesti kulgev Rukkitee. Nii et – miks mitte ka Saunatee.

Esimese hooga oli ideest kinni haarajaid viis, praeguseks on Saunateega ühinenud 23 ettevõtet. Lääne-Virumaalt küll vaid ainult asja algataja. Ida-Virust on Saunatee seltskonnas Avinurme puiduait, Kauksi puhkemajad ning Tagavälja talu.

“Ega meie eesmärk olegi, et saunu pundis võimalikult palju oleks, pigem tahame, et need oleksid omanäolised,” ütles Meelis Parijõgi.

Saunatee kõige erilisemat sauna ei osanud Parijõgi välja tuua. “Igal saunal on oma lugu ja oma hing,” sõnas ta.

Enamikus Saunateega liitunud ettevõtetes on rohkem kui üks saun. Lammasmäel näiteks on nelja tüüpi saunu: tavalised leilisaunad, aroomi-aurusaun, suitsusaun ja kappkerisega saun, lisaks sise- ja välibassein. Ja loomulikult Kunda jõgi, kuhu nii suvel kui ka talvel hea saunalavalt karata.

Meelis Parijõgi rääkis, et suitsusaun ja kappkerisega saun pakuvad vanemale generatsioonile palju äratundmisrõõmu, noorematele on aga täiesti tundmatud.

Saunatee missiooniks on Parijõe sõnul eesti saunakultuuri edendamine ja hoidmine nii, et ka järeltulevad põlved oskaksid hinnata sauna ja väärtustada saunatavasid. Saunatee ei ole n-ö saunade kogum, vaid Saunatee ettevõtted pakuvad lisaväärtusega saunateenust. Olgu selleks väärtuseks siis näiteks saunamees/saunanaine, jutuvestmine koos saunakommete ja leilivõtmise tutvustamisega, vihtade tegemine.

“Tahame saunalistele kaasa anda sauna loo ja olla võimalusel ka saunatajatega kaasas, et pakkuda võimalikult head kogemust,” kõneles Meelis Parijõgi.

Nii ongi, et pelgalt sauna omamine ja saunateenuse pakkumine veel Saunatee seltskonnale ligipääsu ei anna.

Asjal peab mingi lisaväärtus olema. Ja ikka saunaga seonduv.

Saunatee ei ole marsruut, vaid sõna “tee” on siin ülekantud tähenduses.

“Ideed ellu kutsudes me ei eeldanud, et külastaja võtab ette kaardi ja käib järjepanu kõik saunad läbi,” lausus Parijõgi.

Pigem on tegemist mõttelise teega, kus tõeline saunafänn saab häid elamusi.

Põnevuse lisamiseks on olemas ka Saunatee pass, mis mõeldud Saunateele kuuluvatest ettevõtetest templite kogumiseks, et vajaliku arvu kokku saades saunateemalisi auhindu saada.

“Kui viis templit passis, siis kuuendas kohas antakse külastuse puhul auhind,” lubas Meelis Parijõgi.

Andres Pulver, uudistetoimetaja