SAUNASEIKLUS

Saun rahustab ja lõõgastab, tugevdab organismi vastupanuvõimet ning hoiab ka ihu ilusa.

Ütleb ju laulusalmgi, et „saunast tulles oled terve ja noor.“


Saunamaratoni käigus tuleb läbida leilisaun, suitsusaun, kappkerisega eesti saun ja auruaroomisaun soola ja jääkuubikutega.
Vahefinišiks on sisebassein ja puuküttega kümblustünn. Seejärel turbasaun lõõgastavate turbaprotseduuridega. Maratoni finišiks on karastav Kunda jõgi.

Saunaretke läbinuid kosutab Lammasmäe Puhkekeskus jahimehe saunasnäkkidega, mis mõistagi on lauale jõudnud kohalikust metsast ja põllult.

Üks on kindel – ihu ja hing saavad puhtaks ning saunast tulles oled terve ja noor!

Seiklusest võtavad osa Lammasmäe saunamehed, kes aitavad iga saunaga paremini sõbraks saada.


PARIM UUS SEIKLUS 2020

Parimat saunaseiklust saab kogeda Lammasmäel
Jaanika Metssalu

Lammasmäe Puhkekeskuse “Saunaseiklus” pärjati Põhja-Eesti Turismikonverentsil 7.novembril pidulikul auhinnatseremoonial tiitliga “Parim Uus Seiklus 2020”. Konkursile, mille korraldaja on Ida-Viru Turismiklaster, esitas kandidatuuri 10 põnevat seikluspaika. Kõik seiklused testiti ja kogeti läbi žürii liikmete poolt koosseisus Kadi Ploom (MTÜ Peipsimaa Turism), Sirle Sommer-Kalda (Põhjarannik), Kristina Ernits (Jõhvi TIK) ja Kadri Kuusmik (MTÜ Virumaa Koostöökogu).

Lammasmäe on üks ürgse väega salapärane paik. “Ürgse väe annab kohale keskmise kiviaja asulapaik, mida ikka ja jälle vaatamas käiakse ja kuhu ka meie korraldame põnevaid ajaloomatku. Salapära aga tuleb sellest, et oleme Kunda jõe orus muust maailmast juskui eraldatud. Voolav vesi, suitsevad saunakorstnad ja õhtused tõrvikutuled või talivine jõuluvalgus loovad natuke muinasjutulise atmosfääri,” jutustab Meelis Parijõgi, Lammasmäe Puhkekeskuse peremees.

Eriliseks teeb saunaseikluse asjaolu, et tulebki seigelda erinevate saunade vahel ehk õhtu jooksul läbitakse viis-kuus sauna liikudes õuealal ühes saunast teise, vahepeal saab end kasta kas jões, jahimaja basseinis või ka õues kümblustünnides. Ja muidugi saab vihelda erinevate vihtadega ning valmistada endale ürtidega jalavanni. “Et seikluse jooksul saadaks ka uusi teadmisi sauna kohta, võtavad seiklusest osa Lammasmäe saunamehed, kes aitavad iga saunaga paremini sõbraks saada. Kui inimene satub elus esimest korda näiteks kappkerisega sauna või suitsusauna või hakkab tegema turbaprotseduure, siis võib olla vajadust väikeste selgituste järele,” jutustab Parijõgi.

Igaühel tuleb ise järgi proovida, et milliseid elamusi, teadmisi ja kogemusi see seiklus annab. Peremees saab anda vihjeid. Kuidas on saunalavalt vaadata peosaali? Mismoodi maitseb sidrunilõik aroomisaunas? Kui erinevalt mõjuvad kaseviht, tammeviht ja kadakaviht? Kuidas kutsutakse Tootsi ja Kiire sauna ja kuidas seal leili visata? Mismoodi lõhnab turbast ehitatud saun? Mis on suitsusaunas erilist? Miks ei taha tõrvikuvalguses kumavate saunade juures kümblustünnis istudes sealt enam ära minna?

Puhkekeskuse peremees soovitab saunaseiklust igaühele, sest saun rahustab ja lõõgastab, tugevdab organismi vastupanuvõimet ning hoiab ka ihu ilusa. Eriti kui turbasaunas turbamaske teha või siis saunakosmeetika õpitoas valmistatud kehakoorijaid kasutada. Ütleb ju laulusalmgi, et „saunast tulles oled terve ja noor.“ “Ja ma ei ole tõesti näinud ühtegi inimest, kes saunast tulles oleks pahas tujus,” rõõmustab Parijõgi.

Parijõgi kiidab, et eestlased on üsna tubli saunarahvas, sest just enamiku külastajatest moodustavad nemad. Kuid viimastel aastatel on tee nende juurde leidnud ka soomlased. Näiteks on Soome Saunaselts Eestis Lammasmäe Puhkekeskuse saunad omaks võtnud ja hiljuti väisas neid ka Rahvusvaheline Saunaliit, mille president on soomlane Risto Elomaa.

Samuti panustab Lammasmäe köök mõistagi kohalikule toidule, juurikad ja puuviljad tuuakse taludest ja sealsed jahimehed varustavad neid ulukilihaga.

Kõikidel saunasõpradel tuleks oma seiklemissoovist teada anda helistades Meelis Parijõgi 501 3397 või kirjutades info@lammasmae.ee. Vaata rohkem www.lammasmae.ee

Ida-Viru Turismiklaster korraldab konkurssi “Parim Uus Seiklus” juba kolmandat korda. Varasemalt on tiitlid võitnud Sillamäe Muuseumi otsingumäng “Vernanda” ja Vaivara Sinimägede Muuseumi programm „Ajarännak: 1944. a. evakuatsioon“.

Parim Uus Seiklus 2020 nominendid:
· Sillamäe muuseum – Digitaalne otsingumäng “Salastatud linna eesrindlane”
· Kohvik Muna “Ime muna”
· Kohvik Muna “Imemuna”
· Raudlaeva Maja MTÜ “Seiklusreisid Eesti rannikumerel ja sisevetel”
· Valaste Puhkeküla “ Jalgsimatk Ontika-Valaste matkarajal”
· Iisaku Kihelkonna Muuseum SA “Seiklusmäng “Hoia kõvasti pavoid ja kinnita kussak””
· MTÜ Young & Active “Sise- ja tänava lasertagi ja paintballi lahingud”
· Lammasmäe Puhkekeskus “Saunaseiklus”
· Avinurme Puiduait “Avinurme rong”
· Alutaguse Matkaklubi MTÜ “Väljakutse ülekaalulistele“

Projekti „Ida-Viru turismisihtkoha kui võrgustiku arendamine“ kaasrahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.